FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF FİZİK DERS KİTABI MEB YAYINLARI SAYFA 197-203 CEVAPLARI

9.SINIF FİZİK DERS KİTABI MEB YAYINLARI SAYFA 197-203 CEVAPLARI

Bu yazımızda 9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 197-203 Cevaplarını açıklamalı ve çözümlü olarak sizlere  hazırladık.

 

2022-2023 Eğitim- Öğretim yılı 9.Sınıf FİZİK ders kitabı cevapları öğrencilerimizin rahatlıkla anlayacağı ve en basit şekilde ödevlerini yapabileceği  şekilde hazırlanmıştır.

 

FİZİK ders kitabı cevaplarını öncelikle kendinizin yapmasını daha sonra  hatalı yerlerini sitemizden düzeltmenizi öneririz.

 

9.Sınıf  FİZİK Ders Kitabı  MEB Yayınları 2022-2023

 

 

 

9.Sınıf MEB Yayınları FİZİK Ders Kitabı Sayfa 197-198-199-200-201-202-203 Cevapları

 

 

9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 197 Cevabı

Güneşin enerji kaynağı olan hidrojenden yakıt pili yapılabilir mi?

Cevabımız:

Tabii, yapılabilir ve hatta yapılmıştır da ve günümüzde kullanılmaktadır. Özellikle de otomotiv sektöründe yaygınlaşmaya çalışan bu çevreci yöntem üzerinde ciddi harcamalar ve araştırma geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Çevreye zarar verici bir atık oluşmadığı için son derece çevrecidir. Oluşan atık, bir tek su buharıdır. Aynı zamanda havadan yada sudan da elde edilebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında da ayrı bir önemi bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Rüzgârgülleri canlı yaşamına tehlike oluşturur mu?

Cevabımız:

Evet, oluşturur zira göç eden kuşlar için risk oluşturur. Onlara çarpma olasılığı ve hasar verme olasılığı bulunmaktadır.

İkinci neden, rüzgar enerjisinden bereketli bir biçimde faydalanmak için türbinlerin rakamının fazla olması gerekmektedir. Günümüzdeki türbinlerin enerji yapım seviyeleri düşünüldüğünde bu biçimde olmak zorundadır. Bu surattan sihir bir alan rüzgar türbinleri için dağılmaktadır.

 

 

 

 

 

9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 200 Cevabı

Nükleer enerji reaktörlerinde hakikatleşen enerji mutasyon sürecini inceleyiniz.

Cevabımız:
Öncelikle bazı bilgileri anımsatalım. Nükleer enerji için su lüzumlu olan ve yüksek ehemmiyete sahip bir maddedir. Bu surattan suya yakın olan yerlere, misalin baraj veya göl/deniz kenarlarına yakın kurulur.

Nükleer enerji, esasta atom içerisinde alana gelen vaziyetler neticesinde radyoaktif maddelerden ısı elde etme operasyonudur.

Su, soğutma emeliyle kullanılır. Reaktördeki ısıyı alır ve soğutmaya çalışır. Suyun ısınması neticeyi buğulaşma alana kazanç. Bu buğu da türbinlere yönlendirilerek onların dönme hareketi yapmasını sağlar. Böylece nükleer enerji evvel ısıya, sonra harekete dönüşmüş oldu. En son mutasyon ise hareket enerjisinin elektrik enerjisine mutasyonudur. Bu sayede elektrik yapımı hakikatleşir. Isınan su buğuyu ise yoğuşmaya alınarak tekerrür su haline getirilir.

 

 

 

 

9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 203 Cevabı

 

Bulunduğunuz şehrin yöneticisi olsaydınız şehrin elektrik enerjisini üretmek için hangi kaynaktan yararlanırdınız? Seçiminizin sebebini kaynağın maliyeti, erişilebilirliği, üretim kolaylığı, toplum, teknoloji ve çevresel etkileri üzerinden açıklayınız.

Cevabımız:

Şayet Akdeniz’de bir yerde ise, bol güneşli hava olduğu için güneş enerjisinden yapımı yaygınlaştırma çalışmaları yapardım. Maliyetlerini indirmeye çalışıp, işletmelerle kampanya uyuşmaları yapardım. Bunun haricinde belediyenin lüzumunu veya şehrin lüzumunu karşılamak üzere güneş enerjisi tarlası kurardım.

Şayet rüzgarların sık ve çok estiği bir yerde idareyicilik yapıyor isem, orada rüzgar türbinleri kurardım ve kurdurmayı teşvik ederdim. Zira orada en iyi biçimde faydalanılabilecek enerji cinsi rüzgar enerjisi olacaktır. Bu surattan rüzgar güllerini kurmak ön tasarıya çıkar. Ancak bunun maliyeti de göz önüne alınmalıdır zira yalnızca ufak bir yer için kurulacaksa şayet, maliyeti fazla olur.

 

 

 

 

DİĞER SAYFA CEVAPLARI BURADA…

Bir cevap yazın