FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI

9.SINIF FİZİK DERS KİTABI MEB YAYINLARI SAYFA 16-17-18 CEVAPLARI

9.SINIF FİZİK DERS KİTABI MEB YAYINLARI SAYFA 16-17-18 CEVAPLARI

Bu yazımızda 9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 16-17-18 Cevaplarını açıklayıcı ve çözümlü olarak sizlere  hazırladık.

 

2022-2023 Eğitim- Öğretim yılı 9.Sınıf FİZİK ders kitabı cevapları öğrencilerimizin rahatlıkla anlayacağı ve en basit şekilde ödevlerini yapabileceği  şekilde hazırlanmıştır.

 

FİZİK ders kitabı cevaplarını öncelikle kendinizin yapmasını daha sonra  hatalı yerlerini sitemizden düzeltmenizi öneririz.

 

9.Sınıf  FİZİK Ders Kitabı  MEB Yayınları 2022-2023

 

 

MEB Yayınları 9.sınıf FİZİK Ders Kitabı Sayfa 16-18 Cevapları 

 

 

9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 16 Cevap

 

Wi-Fi veya 4G aracılığıyla İnternet’e bağlanabilen akıllı telefonlar giderek nasıl daha çok veri işleyebiliyor?

Cevabımız: 4G ve Wİ-Fİ, tamamen bant genişliği ile alakalıdır. Bant genişliği ne kadar fazla ise o denli veri aktarımı fazla olur. Bant genişliği tarif olarak, bir yerden başka bir yere ünite zamanda aktarılan veri miktarıdır. Bu yüzden bunun artması, veri trafiğinin artışına yol açar.

 

 

Mürekkep balığının saatte yaklaşık 40 kilometre hızla ilerlemesi nasıl açıklanır?

Cevabımız: Hacim ile basınç ters orantılıdır. Hacim azalırsa basınçta artar. Mürekkep balığının bedeninde bir deri tabakası vardır. Bu deri tabakası, tıpkı kalbimiz benzer biçimde çalışır kısaca kasılır ve gevşer. Bu hareket, mürekkep balığının süratli yüzmesindeki en mühim etmendir.

 

 

 

Keman yayında at kılı kullanılmasının nedeni nedir?

Cevabımız: Kullanım süresi ve net ses verdiği için demek mümkündür. Yapay yerine naturel kıl tercih sebebidir. Kullanımdan kaynaklı olarak sürtünme olur ve zaman içinde kıl miktarında azalma olur. Bu durumda ise ses kötüleşir ve değişmesi gerekebilir. Bu yüzden yedek yay bulundurmak iyi olacaktır.

 

 

 

 

9.Sınıf FİZİK Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 17-18 Cevap

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. Metinde verilen olaylardan hangileri fizik biliminin evrendeki olayların açıklanmasındaki rolüne örnek olarak verilebilir? Sebebiyle açıklayınız.

Cevabımız:

Gezegenler arası mesafeyi nasıl ölçebilecekleri, ışığın boşluktaki davranışı, sesin boşlukta duyulup duyulmadığı, yer çekimsiz ortamın iyi mi olduğu fizik biliminin evrendeki vakaların açıklanmasında oynadığı rollerdendir.
İkinci paragrafta söz edilen “gezegenler arası mesafe ölçme, ışığın boşluktaki davranışı, sesin boşlukta duyulup duyulmadığı, yer çekimsiz ortamın nasıl olduğu” ifadeleri örnek olarak verilebilir. Çünkü bunlar, uzay boşluğunda ses ve ışığın davranışlarını ve yerçekimsiz ortamın nasıl olduğunu anlamaya yöneliktir.
Dördüncü paragrafta ise “su, yiyecek ve enerjinin üretim yolları; sıcak, soğuk ve radyasyondan korunma, oksijen üretimi ve iletişim kurma” ifadeleri diğer örneklerdir. Bu ifadeleri, örneğin oksijenin nasıl üretildiğini öğrenirsek, oksijenin nasıl üretildiğini anlamış oluruz.

2. Metinde anlatılan olayların bütününde hangi bilim dalları iç içedir?

İlk başta doğal ki fizik dalı gelmektedir. Fizikle iç içe olan matematik ise ikinci sıradadır. Çünkü meydana getirilen hesaplamalarda hem fizik, bununla birlikte matematik formülleri  kullanılmaktadır.

3. Başka gezegenlere gidilecek olsa bu bilgiler dışında araştırılması gereken konular neler olabilir?

Gidilecek gezegene ne kadar müddette gidileceği hesaplanabilir. Gezegen içindeki ışınım miktarı yada iklim koşulları dikkate alınarak araçlar ve giysiler hazırlanabilir.
Çünkü her gezegendeki ışınım ve hava miktarı aynı değildir. Kimilerinde oldukça şiddetli fırtınalar olabilir. Uzay aracındaki her şeyin yerinin bilinmesi gerekir. Acil bir durumda neye gereksinim bulunduğunun ve bunun nereden temin edilmesi icap ettiğinin bilinmesi gereklidir.

Bir cevap yazın